Skip to content Skip to footer
HİZMETLERİMİZ

Marka, Tescil ve Patent Sürecinizde Yanınızdayız

marka

Marka Tescil Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

marka

Marka Tescilinin Faydaları Nelerdir?

marka

Marka Tescil Belgesi Ne Kadar Sürede Alınır?

Marka tescil belgesinin alınması, 3 ile 4 ay arasında bir sürede değişiklik gösterebilir. Eğer kişi veya kurumlar tarafından bir itiraz olursa bu süre uzayabilir. Yeni düzenlemeler yapıldığı takdirde süreç üzerinde bazı değişiklikler olabilir.

Marka Tescil İşleminin Geçerlilik Süresi Kaç Yıldır?

Marka tescilinin 10 yıl geçerliliği vardır. Başlangıç zamanı olarak başvuru tarihi temel alınır ve yöneticiler, başvurdukları tarihten 10 yıl sonrasına kadar geçen sürede markalarını, tescil belgesi aracılığıyla koruma altına alır. 10 yılın sonunda da yeniden başvuru yapıldığında, tescil belgesinin süresi uzatılabilir. Eğer marka sahipleri tescil belgesini yeniletmez ise, 10 yılın sonunda markaları için hak iddia edemez.

patent

Patent Almak Önemli

Patent sahibine başkalarını sınırlı bir süre için bir buluşu yapmaktan, kullanmaktan veya satmaktan men etme hakkı veren bir fikri mülkiyet biçimidir. Ticari Marka Ofisi, yeni, kullanışlı ve aşikâr olmayan buluşlar için patent verir. Bir patent, buluş sahibinin fikirlerine belirli bir süre için buluşa münhasır haklar vererek koruma sağlar.

Buluşunuz için patent almanın önemli olmasının birçok nedeni vardır. Bir patent size buluşunuzu satma konusunda münhasır hak verebilir ve bu da artan kârlara yol açabilir. Bir patent, başkalarının buluşunuzu kopyalamasını veya çalmasını önlemenize de yardımcı olabilir. Patent, sıkı çalışmanızın ve yaratıcılığınızın korunduğunu bilerek size huzur verebilir.

Bir patent, bir şirket için önemli bir varlık olabilir. Şirkete pazarda rekabet avantajı sağlayabilir ve patent haklarını lisanslamaktan veya satmaktan gelir elde edebilir. Bir patent ayrıca yatırım çekmeye ve rakiplere karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Patent almak her zaman kolay veya ucuz değildir. Süreç karmaşık ve zaman alıcı olabilir ve patent yasası konusunda uzman bilgisi gerektirir. Birçok mucit için bir patente sahip olmanın faydaları maliyetlerinden daha ağır basmaktadır.

 

patent

Patent Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Patent, sahibine sınırlı bir süre için başkalarını bir buluşu yapmaktan, kullanmaktan veya satmaktan men etme hakkı veren bir fikri mülkiyet biçimidir. Patentler devlet tarafından verilir ve başvuru tarihinden itibaren 20 yıl geçerlidir.

Bir buluşun patent alabilmesi için yeni, kullanışlı ve aşikar olmaması gerekir. Patent başvuruları Ticari Marka Ofisi’ne yapılır. Buluşun bir patent için uygun olup olmadığını belirlemek için araştırma yapar. Buluşun bir patent için uygun olduğunu belirlerse, bir Ödenek Bildirimi yayınlayacak ve başvuru sahibi, patentin verilmesi için bir ücret ödemek zorunda kalacaktır.

 

Patent Hakları

Patent mucitlere buluşlarını belirli bir süre için yapma, kullanma ve satma konusunda münhasır hak veren bir yasal koruma şeklidir. Bu münhasırlık karşılığında mucit, buluşu daha sonra kamuya açık olacak bir patent başvurusunda ifşa etmelidir.

Bir patent, sahibine, başkalarının buluşu yapmaktan, kullanmaktan veya satmaktan men etme hakkı da dâhil olmak üzere çeşitli münhasır haklar sağlar. Sahibi ayrıca bu hakları başkalarına lisanslayabilir veya satabilir. Bu münhasırlıklar sınırlı bir süre için verilir.

Patentler, fikri mülkiyet sistemimizin önemli bir parçasıdır ve mucitlere ve bir bütün olarak topluma önemli faydalar sağlar. Mucitlere buluşları üzerinde geçici bir tekel vererek yeniliği teşvik ederler, bu da onların yatırımlarını telafi etmelerini ve kar elde etmelerini sağlar.

 

patent

Coğrafi İşaret Nedir?

bilgi merkezi

Sıkça Sorulan Sorular

Marka, patent, tescil hakkında en çok sorulan soruların yanıtlarını bu bölümde bulabilirsiniz.

Marka, faaliyet gösterdikleri sektörel pazarda; ürün veya hizmet sunan bir işletmenin, diğer firmalardan ve ürünlerinden ayırt edilmesini sağlayan simgesel bir yapıdır. Firmalar kendi ünvanlarından çok marka isimlerinle anılırlar.

 
 

Markanızın tescil edilmiş olması taklit edilemeyeceği veya marka hakkının ihlal edilemeyeceği anlamını taşımıyor. Markanızın taklidi her an ortaya çıkabilir. Koruma altına alınan markanızın mutlaka takip edilmesi de gerekiyor.

Ancak marka sahiplerinin bu takipleri her ay periyodik olarak yapmaları oldukça zor bir işlemdir. Aynı yada ayırt edilemeyecek derecede benzer markaların tespitine yapmak ve bu hususta itiraz işlemlerini gerçekleştirmek profesyonellik isteyen bir iştir.

Uygun Patent; düzenli inceleme ve taramalar neticesinde yazım veya ses benzerlikleri olan marka başvurularını tespit ederek TPE’ye itirazda bulunmakta ve haksız tescili engellemektedir.

Yapılmış olan Marka başvurularına benzer başvurular, rakiplerinizin yapmış olduğu başvurular veya sizin belirlediğiniz konularda yapılan Model başvuruları takip edilerek aylık olarak raporlanmakta ve firmanıza düzenli olarak gönderilmektedir

 

Ticari alanda logo kullanımı, bir şirketin ya da ürünün benimsenmesini ve tanınmasını sağlamak için önemlidir. Logo, bir şirketin ya da ürünün tüm reklam, pazarlama ve komünikasyon aktivitelerinde kullanılır ve birçok insan tarafından anında tanınmasını sağlar. Logo, bir şirketin ya da ürünün imajını ve kişiliğini yansıtmak için tasarlandığından, şirket veya ürün hakkında ilk izlenimleri etkiler ve bir şirketin ya da ürünün pazarlamasına yardımcı olabilir.

Ticari amaçlı logo tasarımı, birçok faktörü dikkate alır. Öncelikle, bir logo tasarımının şirket ya da ürün hakkında doğru bir izlenim vermesi gerekir. Ardından, bir logo tasarımının benzer ürünler ve şirketlerden ayırt edilebilir olması gerekir.

Bunun ardından ise, bir logo tasarımının güncel tasarım trendlerine uygun olması gerekir ve bu durum sürekli olarak zaman içerisinde değişebileceği hatırlanmalıdır. Bir logo tasarımının kolayca hatırlanması ve tanınması için basit ve anlaşılır olması gerekir. Bu logoyu daha hatırlanabilir ve akılda kalıcı yapar.

 

Faydalı model, sanayi teknolojilerine uygulanabilen buluş sahiplerine koruma sağlanan sınai mülkiyet hakkı. Genellikle küçük ve orta ölçekli sanayi yatırımlara yönelik olan faydalı model, patente oranla daha ekonomik olup aynı zamanda daha kısa sürede alınabilmekte, buna bağlı olarak da patentin yarısı kadar bir süre boyunca (10 yıl) geçerli olmaktadır.

 

Uluslararası anlamda fikri mülkiyet haklarını korumaya ve düzenlemeye yönelik çalışmalarda bulunan WIPO, aynı zamanda gelişmekte olan ülkelere bu anlamda finansal ve bilimsel destekte bulunmaktadır. Birleşmiş Milletler’in tüm üyelerine açılan anlaşmalarla, ulusların kendi içinde fikri mülkiyet hukukunu belirginleştirmeye yönelik çalışmalarda bulunmaktadır.

Bu sistem her ülkeye ayrı ayrı marka başvuru talebinde bulunma işlemine göre, çok daha basit, maliyeti az ve daha kısa sürede yanıt alabileceğiniz bir sistemdir.

Madrid protokolü çerçevesinde yapılacak müracaatın mutlaka Türkiye’de müracaat edilmiş olması gerekmektedir. Türkiye’deki müracaatın kapsamı dışında Madrid Protokolü ile müracaat yapılamaz.

Madrid Protokolü kapsamında usulüne uygun olarak yapılan yurtdışı marka başvurusu WIPO tarafından Uluslararası Sicile Kayıt edilir ve bu duruma ilişkin belge 2- 3 ay içerisinde tarafınıza gönderilir.

Uluslararası sicile kayıt tarihten itibaren müracaat edilen bütün ülkeler en geç 18 ay içinde tarafımıza bilgi vermek zorundadır. Şayet herhangi bir bilgi gelmez ise markanın bu ülkelerde tescil edildiği kabul edilir.